طراحی هویت بصری

طراحی هویت بصری در واقع تصویر یک برند در ذهن مشتریان و کاربران برند است که اگر به صورت اصولی طراحی شود در ذهن کاربران شخصیتی قدرتمند و قابل اعتماد را ترسیم می نمایند.

در واقع طراحی هویت بصری ساختاری یکپارچه برای شکل و نمای کسب وکارتان در ذهن مشتریان است که باعث می می شود شما در ذهن آن ها از سایر رقبا متمایز شوید، زیرا همه اجزای گرافیکی مجموعه شما به شکلی خاص و منحصر بفرد دیده می شود.

طراحی هویت بصری چیست ؟

طراحی هویت بصری یا هویت بصری که در زبان انگلیسی به آن Visual Identity  می گویند .

شباهت زیادی به شخصیت یک فرد دارد زمانیکه ما درباره یک شخص صحبت میکنیم ویژگی هایی را بیان می کنیم که وی ار از دیگران متمایز می کند.

در واقع آن هویت و شخصیت آن فرد است که عبارت است ویژگی های ظاهری ، نحوه صحبت کردن ، حتی ویژگی های رفتاری است.

این ویژگی های میتوانند درباره کسب و کارها هم صادق باشند و آن ها را از سایر کسب و کارهای متمایز نمایند تا بتوانند در ذهن مخاطبان تاثیر گذار باشند و در ذهن آن ها حک شوند.

قطعا در دنیای امروز کسب و کارهای زیادی وجود دارند که خدمات مشابهی انجام می دهند اما چیزی که تصویر شما را ز سایر رقبا متمایز می کند هویت بصری و سازمانی شماست.

میتوان نتیجه گرفت که طراحی هویت بصری یکی از پیش نیازهای اصلی ایجاد برند هر نوع کسب وکاری است که فقط محدود به طراحی گرافیکی نمی گردد.

در واقع در زمان طراحی هویت بصری بایستی نکاتی همچون انتقال پیام برند و ماندگاری در ذهن مخاطبان و حوزه فعالیت برند و ویژگی های مورد تمایز برند با سایر رقبا لحاظ گردد.

اگر به دنبالطراحی هویت بصریهستید همین حالا با ما تماس بگیرید.

دلیل اهمیت طراحی هویت بصری چیست؟

کسب و کارها با استفاده از روش های مختلفی در دنیای کسب و کار خود را از سایر رقبایشان متمایز میکنند و تلاش می کنند سهم بیشتری از بازار هدف داشته باشند.

تمامی کسب و کارهای چه دردنیای واقعی چه در دنیای مجازی نامی مناسب و زیبا برای کسب و کار خود انتخاب می کنند که شاید اولین گام برای طراحی هویت بصری یک برند است.

اکثر انسان ها دوست دارند برروی لباس ها یا لوازمی که دارند هویتی از برندی که معروف و سرشناس است وجود داشته باشد اعم از بگ های تبلیغاتی ، کارت های تخفیف  و حتی فاکتور خرید خود و…

پس اینجا اهمیت طراحی هویت بصری بیش از بیش مهم می شود که برای یک کسب و کار ارزش های زیر را در پی خواهد داشت:

در ذهن مشتریان ماندگار می شوید و به راحتی شما را فراموش نمی کنند .

ایجاد حس وفاداری و افتخار به برند را در مشتریان شما ایجاد می کند.

اعتماد مشتریان به برند شما را افزایش می دهد.

اعتبار شما در نسبت به رقبا در بازار بیشتر می شود.

برای موفقیت و استفاده از مزایای برندینگ بایستی هویت برند خود را متناسب با گروه مخاطبان و گروه هدف مشتریان خود طراحی کنید یعنی هویت بصری شما تداعی کننده نیازی های مخاطبتان در ذهن او باشد.

مثلا زمانیکه مخاطبان کسب و کار شما بانوان هستند بایستی از روانشناسی رنگ و اجزایی در طراحی استفاده کنید که نظر بانوان را جلب کند و به آن ها این حس را منتقل کند که شما دقیقا خواسته های آن ها را می شناسید و برای رفع نیازهای آن ها برنامه ریزی کرده اید.

اما یادتان باشد که طراحی هویت بصری به تنهایی عامل موفقیت شما در کسب وکار نیست اما یکی از مهمترین پارامترها برای موفقیت در کسب و کار مورد  نظر شماست.

مهمترین عناصر طراحی هویت بصری برند چیست ؟

در بالا به دلایل مختلفی که چرا یک برند به هویت بصری نیاز دارد اشاره کردیم اما در این قسمت می خواهیم مهمترین عناصر طراحی هویت بصری یک برند اشاره کنیم :

طراحی لوگوی برند که در واقع هویت یک برند است.

ست اداری یک برند مثل سربرگ ، کارت ویزیت ، پاکت

نیازمندی های بازاریابی و فروش بروشور ، طراحی سایت ،قالب صفحات شبکه های اجتماعی

بسته بندی محصولات مثل بگ های ارسال محصول و پاکت هایی که محصول در آن قرار میگیرد.

طراحی داخلی و خارجی عناصر مورد نیاز مرتبط با برند که در محیط کار استفاده میشوند و…

با توجه به توضیحات بالا میتوان نتیجه گرفت که عناصر طراحی هویت بصری به منظور ایجاد یک تصویر واحد در ذهن مخاطبان یک کسب و کار طراحی می شوند که تاثیر بسیار زیادی در موفقیت بازاریاب یک برند چه در فضای واقعی چه در دنیای مجازی دارد.

تاثیر طراحی لوگو در موفقیت

یکی از مهمترین اجزا طراحی هویت بصری برای یک کسب و کار که درواقع تصویر برند شما در ذهن مخاطبان است لوگو یا آرم است که وجه تمالیز شما در ذهن مخاطبینتان از سایر رقبا می باشد.

یک لوگو در واقع یک تصویر ، متن  یا ترکیبی از تصویر و متن است که منحصر به فرود می باشد که بایستی بتواند ارزش های مختلف یک کسب و کار را به نمایش بگذارد.

لوگو این امکان را به کسب و کار شما میدهد که براحتی در ذهن مخاطبین خود درج شوید و بتوانند به راحتی شما را در ذهن خود داشته باشند.
برای درک بهتر این موضوع زمانیکه شما از یک اپلیکیشن مثل اینستاگرام استفاده میکنید بادیدن لوگوی اینستاگرام در هرجایی متوجه میشوید که قرار هست راجب اینستاگرام محتوا یا اطلاعاتی بیان شود.

اهمیت انتخاب رنگ مناسب در طراحی هویت بصری

بسیاری از متخصصین حوزه بازاریابی معتقدند که رنگ های تاثیر زیادی در فروش و اعتماد مشتریان به یک برند دارند و اهمیت آن نیز کمتر از لوگوی یک کسب و کار نیست اگر نگاهی به برخی از کسب و کارهای موفق نوپا داشته باشید متوجه می شوید که مهمترین عاملی که آن ها را از سایر رقبا متمایز می نماید رنگ های مورد استفاده در سازمان و در طرح های تبلیغاتیشان است.

مثلا زمانیکه شما رنگ سورمه ای را در حوزه لوازم آرایشی میبینید نا خودآگاه یاد برند Nivea می افتید. یادتان باشد برای انتخاب یک رنگ سازمانی مناسب بایستی از رنگ های استفاده نماییم که شعار ها ، ارزش ها و خدمات ما را در ذهن مخاطب القا کنند و رنگ ها قادر به انتقال مفاهیم مختلفی هستند.
شناخت روانشناسی رنگ تاثیر بسیار زیادی در رشد کسب و کار شما خواهد داشت مثلا اینکه بداننید رنگ قرمز سرعت عکس و العمل را بالا می برد و اشتها را زیاد می کند متوجه می شوید که چرا برخی از برند های غذایی تمایل به استفاده از رنگ قرمز در برند خود دارند .

رنگ  سبز تداعی کننده سلامتی و خوشبختی است و بیشتر کسب و کارهایی که در حوزه روانشناسی و سلامت فعالیت می کنند معمولا از این رنگ برای هویت بصری خود استفاده می کنند  در واقع رنگ ها زبان برند شما هستند در ضمیر ناخودآگاه کاربران برند شماست.
برند :

یک برند ترسیم یک تصویر از یک محصول یا خدمت یا فعالیت های یک کسب و کار در ذهن مخاطبان است.
هویت بصری :

به تمامی ویژگی ها و عناصری گفته می شود که برای ماندگاری و یادآوری برند در ذهن مخاطبان استفاده میشود.
لوگو :

یک علامت گرافیکی  است به عنوان سمبل کسب و کار شماست و یکی از عناصر طراحی هویت بصری است که تاثیر زیادی در ذهن مخاطبان شما خواهد داشت.

طراحی لوگو با هویت بصری چه تفاوتی باهم دارند ؟

بسیاری از افراد تمایزی میان هویت بصری و لوگو را قائل نیستند دلیل آن هم نزدیکی مرزهای معنایی آن هاست ، درواقع باید گفت لوگو ، برند و هویت سازمانی شما نیست .

درواقع طراحی هویت بصری ، لوگو و همینطور رنگ سازمانی عناصر مکمل هم هستند برای جایگیری برند شما در ذهن مشتری برای موفقیت در کسب و کار است. در واقع لوگو و هویت بصری در خدمت برندینگ یک کسب و کار برای ساخت یک برند موفق هستند.

چه مراحلی برای طراحی ست اداری ، عناصر تبلیغاتی و بسته بندی ها بایستی طی شود؟

انتخاب یک نام ، انتخاب رنگ سازمانی و طراحی لوگو اولین قدم هایی هستند که باستی برای طراحی هویت بصری برند خود طی نمایید .

اما یادتان باشد برای ساخت یک برند  موفق شما به چیزی بیش از یک نام و لوگو احتیاج دارید این عناصر جز ملزومات یک کسب و کار موفق هستند اما عامل رسیدن به موفقیت نیستند .

حالا شما میتوانید کارت ویزیت ، سربرگ ، پاکت نامه ، پاکت سربرگ ، طراحی سایت ، طراحی پست های شبکه های اجتماعی و مدیریت پیج اینستاگرام و… که جزئی از طراحی هویت بصری شما هستند را ایجاد کنید.

قیمت طراحی هویت بصری چگونه محاسبه می شود ؟

در همین ابتدا باید بگویم که طراحی هویت بصری هیچ قیمت دقیقی ندارد و همه قیمت های تخمینی است.

زیرا طراحی یک اثر هویتی برای هر طراحی متفاوت است درواقع یکی از نگرانی های بسیاری از کسب و کارهای نوپا هزینه های بالای یک برند بوک است که شامل کلیه اقلام هویت بصری است و در واقع با توجه به حساسیت این موضوع سپردن این قضیه به هر فردی کار درستی نیست.

باید به شما بگویم که اگر شما یک کسب و کار تازه کار هستید نیازی به یک برند بوک و یک هویت بصری کامل ندارید بلکه شما میتوانید به مرور زمان به صورت پله کانی نسبت به نیازهای کسب و کارتان اقدام به طراحی هویت بصری نمایید.

اگر یک فروشگاه هستید طراحی بسته بندی و لوگو میتواند اولین نیاز شماست و اگر یک مجموعه اداری هستید که نیاز مکاتبات با سایر سازمان ها دارید لوگو ، سربرگ و پاکت و کارت ویزیت و اگر یک کسب و کار آنلاین هستید لوگو و ایجاد یک قالب برای صفحات اجتماعی اولین نیازمندی شماست.

ویژگی های یک طراحی هویت بصری موفق

خاص بودن و منحصر به فرد بودن : هویت شما بایستی  از سایر رقبا قابل تمایز باشد و نگاه مردم را برروی خود نگاه دارد.

در ذهن باقی بماند :  نباید هویت بصری پیچیده و شلوغ باشد تا به آسانی به خاطر سپرده شود.

قابل توسعه باشد : درواقع یک هویت بصری موفق بایستی قابل توسعه باشد و محدودیتی برای آن وجود نداشته باشد.

متحد الشکل بودن : بایستی عناصر هویت بصری شما یک دست و دارای یک ساختار واحد باشد تا بتوانید موفق شوید.

استفاده راحت از عناصر : بایستی عناصری که در طراحی استفاده کرده اید به راحتی قابل استفاده باشند.

اگر هر یک از موارد بالا در طراحی رعایت نشود در آینده برای توسعه برنده خود قطعا با چالش های جدی روبرو خواهید شد.