17 روش بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ نوعی از بازاریابی است که به صورت دیجیتال و به طور کلی در اینترنت انجام می شود.
دیجیتال مارکتینگ به تمام فعالیت های آنلاین شما برای جذب مشتری به کسب و کار شما اشاره دارد.
کسب و کارهایی که از کانال هایی مانند جستجوی گوگل، رسانه های اجتماعی، ایمیل، وب سایت و غیره برای جذب مشتریان خود مورد استفاده قرار می دهند.
در واقع فعالیت افراد در دنیای اینترنت نسبت به ۱۲ سال گذشته دو چندان شده است. بیشتر این زمان صرف خرید و فروش محصولات و دریافت خدمات می شود که از تاثیر کسب و کارهای آفلاین می کاهد.
بازاریابی به معنای جذب مشتری در مکان و زمان مناسب است.
این مکان واقعی در دیجیتال مارکتینگ، حوزه وسیعی به نام اینترنت را در بر می گیرد و در هر زمانی قابل انجام است.

بازاریابی دیجیتال

 بازاریابی دیجیتال تمام تلاش های بازاریابی از طریق دستگاه های الکترونیکی یا اینترنت را در بر می گیرد.
کسب و کارها از کانال های دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، رسانه های اجتماعی، ایمیل و سایر سایت ها برای ارتباط برقرار کردن با مشتریان فعلی و آینده استفاده می کنند.

چرا بازاریابی دیجیتال؟

بازاریابی سنتی هنوز در تبلیغات چاپی، ارتباطات راه دور یا بازاریابی فیزیکی وجود دارد، با این حال، بازاریابی دیجیتال به صورت الکترونیکی و آنلاین انجام می شود.
این بدان معنی است که فرصت های بازاریابی بی شماری برای بازاریابی برندها به وسیله ایمیل، ویدئو، رسانه های اجتماعی یا یک وب سایت امکان پذیر است.

بازاریابی دیجیتال گزینه ها و روش های زیادی دارد، به همین علت خلاق باشید و بسته به بودجه خود از انواع تاکتیک های بازاریابی استفاده کنید.
با بازاریابی دیجیتال، از ابزارهایی مانند داشبوردهای تحلیلی برای ردیابی موفقیت و بازگشت سرمایه کمپین‌های خود استفاده کنید که از فرصت‌های بازاریابی سنتی پیشی می‌گیرد – مانند بیلبوردها یا تبلیغات چاپی.

دیدگاه کسب و کار ها نسبت به بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال به عنوان “استفاده از تاکتیک ها و کانال های دیجیتال بی شمار برای برقراری ارتباط آنلاین با مشتریان” تعریف می شود.

از خود سایت گرفته تا دارایی‌های تبلیغات آنلاین کسب‌وکار – تبلیغات دیجیتال، بازاریابی ایمیلی، خبرنامه‌های آنلاین و موارد مشابه – موارد زیادی از تاکتیک‌ها در زمینه “بازاریابی دیجیتال” تعریف شده است.

برترین بازاریابان دیجیتال تصویر شفافی از دستیابی به اهداف خود از طریق کمپین های بازاریابی دیجیتال را دارا می باشند. و بازاریابان بسته به اهداف استراتژی بازاریابی خود، از کمپین بزرگتر به وسیله کانال های رایگان و پولی پشتیبانی می کنند.

به عنوان مثال، یک بازاریاب محتوا مجموعه ای از پست های وبلاگ ایجاد می کند که به عنوان کتاب الکترونیکی در مورد یک تجارت جدید عمل می کنند.بعد، بازاریابان رسانه های اجتماعی شرکت، این پست های وبلاگ را از طریق پست های پولی و پست های واقعی در حساب های رسانه های اجتماعی تجاری منتشرمی کنند.

یک فروشنده ایمیل ممکن است یک کمپین ایمیلی راه اندازی کند تا اطلاعات بیشتری در مورد شرکت برای هر کسی که کتاب الکترونیکی را دانلود می کند بفرستد.

  بازاریابی دیجیتال چگونه کار می کند؟

دارایی ها

– سایت شما

– پست های وبلاگ شما

– کتابهای الکترونیکی

– اینفوگرافیک

-ابزارهای تعاملی

– کانال های شبکه های اجتماعی (فیس بوک، لینکدین، توییتر، اینستاگرام، تلگرام و …)

-جزوه های آنلاین

– ویژگی های خاص برند شما (لوگو، فونت و …)

-روش های دیجیتال مارکتینگ

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

سئو فرآیند بهینه سازی سایت شما به منظور دستیابی به رتبه بندی بهتر در موتورهای جستجو است. اگر سایت بهینه شود، ترافیک بیشتر می شود و مشتریان واقعی را برای شما به ارمغان می آورد.

این فرآیند سایت شما را بهینه می کند تا “رتبه” بالاتری در صفحات نتایج موتورهای جستجو کسب کند، بنابراین میزان ترافیک واقعی (یا رایگان) دریافتی سایت شما را بیشتر میکند.  کانال هایی که از تبلیغات وب سایت استفاده می کنند شامل وب سایت ها، وبلاگ ها و اینفوگرافیک ها هستند.

راه های زیادی برای استفاده از سئو برای افزایش کیفیت و ترافیک سایت وجود دارد، از جمله:

سئو داخلی

سئوی داخلی هنگام جستجوی یک وب سایت بر روی تمام محتوای “داخل صفحه” تمرکز می کند.  هنگام جستجوی کلمات کلیدی از نظر حجم و معنی آن کلمات، قادر خواهید بود به سوالات مخاطبان پاسخ دهید و رتبه بالاتری در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) کسب کنید.

سئوی خارجی

سئوی خارجی بر همه فعالیت هایی که در حین بهینه سازی سایت “خارج از صفحه” انجام می شود تمرکز می کند.

حتما این سوال را می پرسید که “چه فعالیت های خارج از سایت می تواند بر رتبه من تأثیر بگذارد؟”

یکی از پاسخ ها “لینک های ورودی” است که به آن بک لینک  هم می گویند.

تعداد ناشرانی که به شما می‌پیوندند و «قدرت» نسبی این تبلیغ‌کنندگان بر رتبه‌بندی شما برای کلمات کلیدی مورد نظرتان اثر می‌گذارد.

با ارتباط برقرار کردن با سایر تبلیغ‌کنندگان، نوشتن پست‌های مهمان در این سایت‌ها (و لینک‌های ورودی به وب‌سایت شما) و جلب توجه خارجی،  بک لینک هایی را که برای ارتقای سایت خود در SERP مناسب نیاز دارید، دریافت کنید.

سئو فنی

سئوی فنی بر پیشینه سایت شما و نحوه رمزگذاری صفحات تمرکز دارد.  فشرده‌سازی تصویر، داده‌های داخلی و بهینه‌سازی فایل‌های CSS همگی ایراد سئوی فنی هستند که می‌توانند بارگذاری سایت شما را سرعت بخشند – و عامل مهمی در رتبه‌بندی در موتورهای جستجو مانند گوگل است.

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا در مورد ایجاد محتوا در زمینه کسب و کار شما به منظور تبلیغ نام تجاری و افزایش ترافیک آنلاین سایت شما است.

بازاریابی محتوا یعنی ایجاد و ترویج دارایی های محتوا برای افزایش آگاهی از برند، رشد ترافیک، ایجاد مشتریان علاقه مند و همچنین مشتریان واقعی است.  کانال هایی که می توانند در استراتژی بازاریابی محتوای شما نقش داشته باشند شامل:

پست های وبلاگ

نوشتن و انتشار مقالات در وبلاگ شرکت به شما در ثابت کردن تخصص خود را در این صنعت کمک میکند تا ترافیک جستجوی واقعی برای کسب و کار خود به وجود آورید.
این امر فرصت های بیشتری را برای بازدیدکنندگان سایت ایجاد می کند تا به مشتریان علاقه مند تبدیل شوند.

کتابهای الکترونیکی و مقاله های سفید

کتاب‌های الکترونیکی، مقاله های سفید و محتوای طولانی مشابه، به آموزش بیشتر بازدیدکنندگان سایت کمک می کنند.

علاوه براین، باعث می شود محتوای خود را با اطلاعات تماس به اشتراک بگذارید، مشتریان علاقه مند را به شرکت خود جذب کنید و مردم را به خرید وادار کنید.

اینفوگرافیک

در بعضی مواقع مخاطب نیاز به دیدن دارد نه تعریف.اینفوگرافیک نوعی محتوای بصری است که به بازدیدکنندگان سایت کمک می کند ایده ای را که می خواهند یاد بگیرند تصور کنند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی دیگر از تاکتیک های حوزه دیجیتال مارکتینگ است که به تولید محتوا و ایجاد تعامل در شبکه های اجتماعی برای مشاهده برند و افزایش بازدید وب سایت و مشتریان صورت می گیرد.

بازاریابی رسانه های اجتماعی برند و محتوای شما را در کانال های رسانه های اجتماعی تبلیغ می کند تا آگاهی شما از برند را بیشتر کنند،و ترافیک ایجاد کنند و مشتریان علاقه مند برای کسب و کار شما را بیشتر جذب کنند.  کانال هایی که از طریق آنها می توانید از بازاریابی رسانه های اجتماعی استفاده کنید مانند:

-فیس بوک

-توییتر

-لینکدین

-اینستاگرام

-پینترست

اگر در رسانه های اجتماعی تازه کار هستید، از ابزاری مانند HubSpot برای اتصال کانال هایی مانند LinkedIn و Facebook در یک مکان استفاده کنید.  به این ترتیب، به راحتی محتوا را برای چندین کانال به طور همزمان زمان بندی کنید و همچنین تجزیه و تحلیل پلت فرم را بررسی کنید.

علاوه بر اتصال حساب های اجتماعی برای ارسال محتوا، می توانید صندوق ورودی رسانه های اجتماعی خود را با HubSpot ترکیب کنید تا پیام ها را در یک مکان بگیرید.

تبلیغات کلیکی (PPC)

PPC روشی است که برای هر بار کلیک بر روی تبلیغات خود در سایت های دیگر، مقدار مشخصی از اعتباری را که قبلاً به سایت تبلیغ کننده پرداخت کرده اید کسر می کند و کاربر را به سایت خود هدایت می کند.  رایج ترین نوع تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز است.

تبلیغات PPC روشی برای ایجاد ترافیک به یک وب سایت است که در آن باید به ازای هر کلیک روی تبلیغات خود به تبلیغ کننده پول پرداخت کنید.
یکی از متداول‌ترین روش‌های PPC، تبلیغات در گوگل است، که در آن باید به ازای هر کلیک روی لینک‌های خود، برای رتبه‌های برتر در صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل هزینه پرداخت کنید.  کانال های دیگری که در آن از PPC استفاده می کنید مانند:

تبلیغات پولی در فیس بوک

همچنین، کاربران می توانند برای یک ویدیوی سفارشی، پست تصویری یا نمایش اسلاید هزینه پرداخت کنند و فیس بوک، آنها را در فیدهای خبری،افرادی که با مخاطبان کسب و کار شما مطابقت دارند، پست می کند.

کمپین های تبلیغاتی توییتر

کاربران می توانند یک سری پست یا برچسب پروفایل را در فیدهای خبری یک مخاطب خاص ارسال کنند و برای آن به توییتر پول بدهند .

همه اینها برای رسیدن به یک هدف تجاری ویژه صورت میگیرد. این هدف  شامل، ترافیک وب سایت، فالوورهای بیشتر در توییتر، اشتراک گذاری توییت ها یا حتی دانلود برنامه ها باشد.

پست های حمایت شده در لینکدین

کاربران می توانند به لینکدین برای ارسال مستقیم پیام به کاربران خاص  طبق صنعت و سابقه آنها پرداخت کنند.

بازاریابی تشویقی

بازاریابی وابسته نوعی بازاریابی دیجیتال است که شامل پرداخت هزینه به مشتری یا ارائه خدمات به دیگران در ازای جذب مشتری می شود.  در این بین، شما ممکن است یک ارائه دهنده محصول یا خدمات یا جذب کننده مشتری باشید.

بازاریابی وابسته نوعی از تبلیغات مبتنی بر عملکرد است که در آن شما برای تبلیغ محصولات یا خدمات شخص دیگری در وب سایت خود کمیسیون میگیرید.  کانال های بازاریابی وابسته شامل:

-تبلیغات ویدیویی را از طریق برنامه YouTube ارسال کنید.

-پیوندهای وابسته را از حساب های رسانه های اجتماعی خود ارسال کنید.

تبلیغات سفارشی

این نوع دیجیتال مارکتینگ معمولا با درج محتوای تبلیغاتی (شامل متن، تصاویر، بنرها و …) از شما در مکان های دیگر مانند سایت های محبوب انجام می شود.  هدف از این نوع تبلیغات، گسترش برند و جذب بازدیدکنندگان به سایت شما است.  چنین تبلیغاتی شامل تبلیغات فیس بوک و توییت های توییتر است.

این تبلیغات، بر محتوا محور اشاره دارند و همراه با سایر محتوای رایگان روی پلتفرم ارسال می شوند.  پست‌های BuzzFeed مثال خوبی برای این موضوع هستند، اما بسیاری از مردم تبلیغات رسانه‌های اجتماعی را به عنوان تبلیغات «اصیل» می‌بینند – مانند تبلیغات فیس‌بوک و تبلیغات اینستاگرام.

بازاریابی اتوماسیون

معمولاً نرم افزاری است که به طور خودکار فعالیت های مرتبط با بازاریابی اینترنتی را انجام می دهد.
اکثر واحدهای دیجیتال مارکتینگ تاکتیک های بازاریابی مانند ایمیل، رسانه های اجتماعی و غیره را با استفاده از این نرم افزارها و اتوماسیون انجام می دهند.

اتوماسیون بازاریابی به نرم افزاری اطلاق می شود که فعالیت های اصلی بازاریابی شما را به صورت خودکار انجام می دهد. اکثر بخش‌های بازاریابی، کارهای تکراری را که به صورت دستی انجام می‌شود،را به صورت خودکار انجام می دهند، مانند:

خبرنامه ها از طریق ایمیل

اتوماسیون ایمیل نه تنها به شما این امکان را می دهد که به طور خودکار برای مشترکین ایمیل ارسال کنید، همچنین به شما کمک می کند لیست محتوای خود را بیشتر کنید یا محدود کنید تا خبرنامه ها فقط برای کسانی فرستاده شوند که می خواهند آنها را در صندوق ورودی خود مشاهده کنند.

زمان بندی پست ها در شبکه های اجتماعی

برای قابل مشاهده کردن سازمان خود در یک شبکه اجتماعی  باید مرتباً پست بگذارید.  با انجام این روش دیگر از تبلیغات دستی لذت نخواهید برد.

ابزارهای زمان بندی رسانه های اجتماعی در واقع محتوا را در کانال های رسانه های اجتماعی میگذارند تا وقت بیشتری را صرف تمرکز بر استراتژی محتوای خود کنید.

پیشروی فرآیندهای کاری برای رشد مشتریان علاقه مند

ایجاد مشتریان مشتاق و تبدیل آنها به مشتریان واقعی می تواند یک فرآیند زمان بر باشد.
زمانی که مشتریان علاقه مند چیزی را  باز میکنند تا کتاب الکترونیکی دانلود کنند، می توانید ایمیل های ویژه ایی را برای آنها بفرستید و این کار را به یک فرآیند خودکار تبدیل کنید.

پیگیری و گزارش کمپین

شامل افراد متعدد، ایمیل، محتوا، صفحات وب، تماس های تلفنی و موارد دیگر هستند.

اتوماسیون بازاریابی باعث می شود هر چیزی را که در یک کمپین روی ان کار می کنید طبقه بندی کند و بعد عملکرد آن کمپین را طبق پیشرفت همه آن اجزا در طول زمان پیگیری کنید.

بازاریابی ایمیلی

ایمیل فرستادن، یکی از تاکتیک های دیجیتالی برای جذب مخاطب است. بازاریابی ایمیلی برای ارسال محتوا، تخفیف ها، رویدادها و موارد مشابه صورت می گیرد. به خاطر داشته باشید که بازاریابی ایمیلی و بازاریابی اسپم دو مفهوم متفاوت هستند.

ارسال مقادیر زیاد ایمیل به دیگران بدون درخواست دریافت ایمیل، بازاریابی دیجیتالی نیست و ممکن است باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران شود.

شرکت ها از بازاریابی ایمیلی به عنوان راهی برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان خود بهرمند می شوند.

ایمیل  برای تبلیغ محتوا، تخفیف ها و رویدادها و همچنین هدایت افراد به وب سایت های تجاری استفاده می شود.

انواع ایمیل هایی که می توانید در کمپین بازاریابی ایمیلی ارسال کنید شامل:

-خبرنامه های اشتراک وبلاگ.

-ردیابی ایمیل های بازدیدکنندگان سایت که چیزی را دانلود کرده اند.

-ایمیل های خوش آمد گویی به مشتریان

-تبلیغات تعطیلات برای اعضای برنامه وفاداری.

-نکات یا ایمیل های مشابه برای رشد مشتری.

روابط عمومی اینترنتی

روابط عمومی آنلاین راهی برای اطمینان از پوشش آنلاین با پست های دیجیتال، وبلاگ ها و سایر سایت های محتوا محور است.

این روابط عمومی بسیار شبیه به روابط عمومی سنتی است اما با این تفاوت که به صورت آنلاین انجام می شود.  کانال هایی که برای به حداکثر رساندن تلاش های روابط عمومی خود استفاده می کنید شامل:

دسترسی به خبرنگاران از طریق شبکه های اجتماعی

به عنوان مثال، گفتگو با خبرنگاران در توییتر، راهی عالی برای گسترش روابط شما با مطبوعات است، چونکه فرصت های رسانه ای بی شماری برای شرکت شما ایجاد می کند.

بازاریابی درونگرا

به روش بازاریابی اشاره دارد که در آن مشتریان به سراغ شما آمده و شما مشتریان را در هر مرحله از تلاش درخرید، جذب و حفظ کنید. همچنین، می‌توانید از هر یک از تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال بالا در استراتژی بازاریابی درون‌گرای خود استفاده کنید تا تجربه‌ای را ایجاد کنید که برای مشتریان شما مفید باشد، نه برضد آنها.

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

در ابتدا، اصطلاح “بازاریابی موتورهای جستجو”  یک اصطلاح چتر واژه برای فرآیند به دست آوردن ترافیک جستجوی پولی و رایگان استفاده می شد. به مرور زمان، صنعت از اصطلاح “SEM” یا بازاریابی موتورهای جستجو فقط برای فعالیت های مالی استفاده کرده است. در اینجا به تفاوت بین SEO و SEM خواهیم پرداخت.

بازاریابی موتورهای جستجو به نوعی از بازاریابی دیجیتال اطلاق می شود که هدف آن افزایش دیده شدن وب سایت است که جز روش های موتور جستجو از طریق پرداخت وجه است. بهتراست بدانید، این همان تبلیغی است که در تبلیغات گوگل ادوردز و گوگل ادز قرار می دهید.

می‌توانید نتایج جستجوی پولی Google را با افزودن یک «تبلیغ» در ابتدای URL شناسایی کنید.  گوگل همچنین این صفحات را در بالای نتایج جستجو می گذارد.

با ترکیب SEO و SEM  ترافیک با کیفیتی برای سایت خود ایجاد کنید.  با بازاریابی موتورهای جستجو  خود را در مقابل مخاطبانی قرار دهید که فعالانه به دنبال خدمات و محصولات شما هستند.

بازاریابی پیام فوری

پیام‌رسانی فوری آخرین روند رسانه‌ای است. ۱.۵ میلیارد نفر در سراسر جهان به صورت ماهانه از واتس اپ استفاده می کنند و بعد از آن پیام رسان های فیس بوک و وی چت جز رتبه داران هستند . اگر می خواهید جایی باشید که مخاطبان شما هستند، بازاریابی پیام رسانی فوری را مورد استفاده قرار دهید.

همچنین، این نوع بازاریابی دیجیتال در سال های گذشته بسیار موفق بوده است.  مردم به اطلاعاتی که به وسیله این پیام رسان ها برای آنها فرستاده می شود (اگر توسط یک دوست خوب ارسال شده باشد) به جای ایمیل یا پیامک اعتماد دارند.

تبلیغات رادیویی

بااین حال، تبلیغات رادیویی، تبلیغات “قدیمی” به حساب می آیند،ولی همچنان می تواند یک رسانه قدرتمند، به ویژه برای شرکت های B2C و مشاغل محلی باشد.  تنها در ایالات متحده، تبلیغات رادیویی حدود ۷.۸ درصد از کل هزینه های رسانه ای را تشکیل می دهد.  تبلیغات رادیویی کم هزینه است چون نیازی به تولید تصاویر خیالی نیست، و فقط به تخیل مشتریان متکی هستید.

تبلیغات تلویزیونی

توجه داشته باشید که لیست انواع بازاریابی دیجیتال ما بدون تبلیغات تلویزیونی ناقص است. با توجه به اینکه عموم مردم بیش از ۴.۵ ساعت در روز را در مقابل تلویزیون می گذرانند،و تلویزیون یکی از محبوب ترین رسانه ها است.

سرعت تلویزیون از روزنامه یا رادیو در به دست مردم رسیدن بیشتر است.

با توجه به تأثیر قدرتمندی که ویدیو روی انسان می گذارد، کارایی و اثربخشی بالایی نیز دارد.

تبلیغات تلویزیونی گران هستند و این می تواند یک کار دلهره آور باشد.

تبلیغات تلویزیونی برای محصولات FMCG، برندهای لباس، خودروها، داروها و مواد غذایی از عملکرد فوق العاده ای برخوردار بوده است.

اینفلوئنسر مارکتینگ

یکی از جدیدترین انواع بازاریابی دیجیتال،بازاریابی تاثیر گذار است و از افرادی با مخاطبان آنلاین بالا برای تبلیغات برای افزایش ترافیک و فروش استفاده می کند.

بازاریابی تأثیرگذار در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و اسنپ چت محبوب است. شرکت ها اینستاگرامر هایی را با فالوورهای زیاد استخدام می کنند تا با ارسال یک یا چند عکس از محصول خود، آنها را تبلیغ کنند. در حال حاضر شرکت‌ها  در مراکز کنترل اینستاگرام یا اسنپ‌ چت شرکت می‌کنند، جایی که اینفلوئنسرهایی که استخدام می‌کنند باید پلتفرم رسانه‌های اجتماعی شرکت را در زمان‌های خاصی (اغلب در طول روز) کنترل کنند.

این کنترل‌ها در رسانه‌های اجتماعی، فالوورها را به کانال‌های رسانه‌های اجتماعی شما هدایت می‌کنند و در نهایت تعداد دنبال‌کنندگان و بازدیدکنندگان افزایش می یابد.

همیشه قبل از اینکه تصمیم بگیرید شروع کنید در مورد اینفلوئنسر به خوبی اطلاعات کسب کنید.

شما باید آنها را با Google Analytics تأیید کنید و مطمئن شوید که دنبال کنندگان آنها واقعی هستند، نه جعلی نیستند.

بازاریابی ویروسی

به یک پست خنده دار، مرسوم، مد روز یا عجیب اطلاق می شود که توسط تعداد زیادی از کاربران در اینترنت به اشتراک گذاشته می شود.

بازاریابی ویروسی ترافیک وب سایت را در مدت زمان کوتاهی به شدت افزایش می دهد.

انجام این نوع بازاریابی سخت است، اما فوایدی که دارد موجب می شود که ارزش داشته باشد برای این موضوع وقت بگذارید.

شرکت های B2C از بیشترین سود در بازاریابی ویروسی بهرمند می شوند.

شرکت‌های B2C از رسانه‌های اجتماعی برای دستیابی به مخاطبان بی‌شماری در تمامی پلتفرم‌های فعال استفاده می کنند.

تبلیغات موبایلی

انواع دیجیتال مارکتینگ را می توان در موبایل اعمال کرد. بعضی از انواع بازاریابی که از تلفن همراه استفاده می کنند جزو انواع دیجیتال مارکتینگ نیستند.

این بازاریابی ها تبلیغات پیامکی سودآوری برای تلاش های بازاریابی محلی هستند.همچنین، مشتریان را تشویق کنید که از پیامک ها برای دریافت پیشنهادات ویژه، کوپن ها و به روز رسانی های شرکت خود استفاده کنند.

یک بازاریاب دیجیتال چه می کند؟

مسئول ارتقای آگاهی از برند و ایجاد مشتریان علاقه مند در همه کانال های دیجیتال می باشد که هم رایگان و هم پولی هستند. این کانال ها شامل رسانه های اجتماعی، وب سایت شرکت، رتبه بندی موتورهای جستجو، ایمیل، تبلیغات نمایشی و وبلاگ شرکت است.

فروشنده دیجیتال روی یک شاخص عملکرد کلیدی متفاوت (KPI) برای هر کانال تمرکز می کند تا بتواند عملکرد شرکت را در هر کانال به طور دقیق اندازه گیری کند.

یک بازاریاب دیجیتال مسئول سئو، «ترافیک واقعی» یک وب سایت را اندازه گیری می کند .

همچنین، ترافیک ایجاد شده توسط بازدیدکنندگان سایت که صفحه ای از یک سایت تجاری را از طریق جستجوی گوگل پیدا می کنند.

بازاریابی دیجیتال امروزه در نقش های بازاریابی گوناگون صورت می گیرد. در شرکت های کوچک، یک متخصص ممکن است تاکتیک های بازاریابی دیجیتال زیادی را دارا باشد.

علاوه براین، در شرکت‌های بزرگ‌تر، این تاکتیک‌ها دارای تعدادی متخصص هستند که هر کدام تنها بر یک یا دو کانال دیجیتال برند تمرکز دارند.

چند نمونه از این متخصصان :

 مدیر سئو

KPIهای اصلی: ترافیک واقعی

درکل، سئوکاران کسب و کار را در گوگل رتبه بندی می کنند. از طریق روش‌های مختلف بهینه‌سازی موتورهای جستجو، این افراد می‌توانند به طور مستقیم با سازندگان محتوا کار کنند تا مطمئن شوند محتوایی که تولید می‌کنند در Google به خوبی کار می‌کند – حتی اگر شرکت محتوا را در رسانه‌های اجتماعی پست کند.

کارشناس بازاریابی محتوا

KPIهای اصلی: زمان صرف شده در صفحه، کل ترافیک وبلاگ، اشتراک کانال YouTube

بازاریابان محتوا در واقع خالق محتوای دیجیتال هستند.  آنها معمولاً وبلاگ شرکت را پیگیری می کنند و استراتژی جدیدی ابداع می کنند که شامل ویدیو می شود.  این متخصصان معمولا با افراد در بخش‌های دیگر کار می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که محصولات و کمپین‌های تجاری آنها توسط محتوای تبلیغاتی در تمام کانال‌های دیجیتال پشتیبانی می‌شود.

مدیر شبکه های اجتماعی

KPIهای اصلی:دنبال کنندگان، برداشت ها و اشتراک ها

نقش مدیر رسانه های اجتماعی واضح است، ولی شبکه های اجتماعی که برای یک شرکت اداره می کنند به صنعت بستگی دارد. به طور کلی مدیران شبکه های اجتماعی برای تولید محتوا و انتشار محتوای بصری مکتوب شرکت برنامه زمانی مشخص می کنند.

این کارمندان علاوه براین، باید با متخصصان بازاریابی محتوا کار کنند تا استراتژی تبلیغات محتوای رسانه های اجتماعی را گسترده کنند.

توجه: در هر یک از KPIهای بالا، “impression” به تعداد دفعاتی که یک کسب و کار فید خبری یک کاربر را منتشر می کند، اطلاق می شود.

آیا بازاریابی دیجیتال برای همه مشاغل کاربردی دارد؟

برای هر کسب و کاری در هر صنعتی صورت می گیرد.  مهم نیست که شرکت شما چه چیزی می فروشد، دیجیتال مارکتینگ همچنان در مورد شناسایی مخاطبان شما و ایجاد محتوای آنلاین ارزشمند است.با این حال، همه کسب و کارها نیازی به اجرای یک استراتژی بازاریابی دیجیتال به یک روش ندارند.

بازاریابی دیجیتال B2B

اگر شرکت شما یک شرکت تجاری با کسب و کار (B2B) است، تلاش های بازاریابی دیجیتال شما باید حول محور ایجاد مشتریان مشتاق آنلاین باشد و هدف نهایی شما باید این باشد که شخصی با فروشنده شما در مورد خرید مشورت کند.

ازاین رو، نقش استراتژی بازاریابی شما جذب و معرفی علاقه‌مندترین مشتریان به فروشندگان از طریق سایت و کانال‌های پشتیبانی دیجیتال است.  در بیرون از سایت، احتمالاً سعی می کنید روی کانال های تجاری مانند لینکدین تمرکز کنید چون مخاطبان شما وقت خود را صرف آنجا می کنند.

بازاریابی دیجیتال B2C

اگر شرکت شما یک تجارت B2C است، با درنظر گرفتن قیمت محصولات شما، ممکن است که هدف از تلاش های بازاریابی دیجیتال جذب مخاطب به سایت و تبدیل آنها به مشتری بدون نیاز به مشورت باشدحتی به صحبت با یک فروشنده هم احتیاجی ندارند.

از این رو احتمال دارد خواستار تمرکز بر روی «مشتریان علاقه مند» نباشید و ممکن است بخواهید از لحظه ورود فرد به سایت تا لحظه خرید بیشتر روی ایجاد یک مسیر خرید سریع تمرکز کنید.

این یعنی که ویژگی‌های محصول در محتوای شما در قیف بازاریابی نسبت به کسب‌وکار B2B بالاتر می‌رود و ممکن است لازم باشد از یک فراخوان قوی‌تر (CTA) استفاده کنید.

برای شرکت های B2C، کانال هایی مانند اینستاگرام و پینترست معمولا از پلتفرم های اصلی کسب و کار مانند لینکدین ارزشمندتر هستند.

جهت مشاوره دیجیتال مارکتینگ میتوانید با ما در ارتباط باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.