۵ مزیت سرور مجازی در مقایسه با هاست اشتراکی

سرور مجازی

امروزه خدمات میزبانی برنامه‌های متفاوتی دارد و استفاده از سرور مجازی برای وبمستران نیز فواید زیادی دارند. ارزان‌ترین آن‌ها، میزبانی مشترک است، جایی که صدها سایت از یک هارد دیسک استفاده می‌کنند و توسط یک سرورخیلی بزرگ تغذیه می‌شوند.
توجه داشته باشید که این نوع میزبانی همیشه برای همه سایت‌ها، به ویژه سایت‌های پر بازدید مناسب نیست، چون نمی‌توان منابع یک سایت را از سایت‌های دیگر جدا کرد که همه آن‌ها دارای منابع سرور مشترک هستند.
اغلب سایتهای بزرگ از سرور ویژه یا اختصاصی خود استفاده می‌کنند.
سرور مجازی آزادی و امکانات بیشتری را نسبت به میزبانی مشترک به کاربران می‌دهد. در یک سرورمجازی، هر سرور پیکربندی شده دارای سرور سیستم عامل خاص خود است و کاربران می‌توانند با سرور مجازی خود بدون تأثیر بر یکدیگر کار کنند.
با گذشت زمان استفاده از سرورهای مجازی هزینه مالک را افزایش می‌دهد. سرور مجازی برای هر صاحب وب سایت مناسب نمی‌باشد.
بعضی افراد میخواهند وب سایتی با ترافیک کم یا متوسط داشته باشند و از سطح کنترل ارائه شده توسط کنترل پنل خدمات میزبانی مانند C-Panel راضی هستند. این افراد خدمات میزبانی مشترک را به دلیل سادگی و سهولت کار مناسب می‌دانند.
معمولا وب مسترها با افزایش و بیشتر شدن بازدیدکنندگان سایت از سرویس هاست اشتراکی یا عملکرد سایت ناراضی هستند (به عنوان مثال تاخیر بارگیری ۳۰ ثانیه)، بنابراین زمان استفاده از سرویس سرور مجازی (VPS) فرا رسیده است.
یک شرکت میزبانی وب خوب به شما در ارتقاء و تبدیل حساب میزبانی مشترک به حساب VPS کمک می‌کند بدون یک زمان مشخص یا بدون از کار افتادگی موقت سایت.

چه زمانی سرور مجازی لازم است؟

اگر می‌خواهید سایت و تجارت خود را گسترش دهید و محصولات و خدمات بیشتری داشته باشید، یا اگر موضوع امنیت داده‌ها و سرعت بارگذاری صفحه برای شما بسیار مهم است، باید یک سرور مجازی را از ابتدا انتخاب کنید، به دلیل این که در این کار تفاوت بین ذخیره‌سازی مشترک و سرور مجازی تقریبا زیاد است، اما با دقت به مزایای VPS و ویژگی‌های آن توجه کنید.

فواید سرور مجازی به شرح زیر است:

۱- عملکرد سرورمجازی

حسابهای میزبانی مشترک همیشه به عملکرد خوب و استفاده از منابع سایر حسابهای پیکربندی شده در یک سرور بستگی دارد، به این معنی که اگر یک حساب یا اکانت قوانین را نقض کرده و پیامهای اسپم ارسال کند، به طور مثال بر سرور و تمام حسابهای موجود در آن اثر منفی می‌گذارد.
در حالی که VPS منابع را به صورت اختصاصی برای وب سایت مورد نظر تضمین می‌کند و سرور عملکرد قابل اعتماد و قابل پیش بینی دارد.
توجه داشته باشید حتی اگر یک حساب VPS نامناسب در سرور فیزیکی شما وجود داشته باشد و برای سرور مجازی آن مشکلی به وجود آورد، بر شما تأثیر نمی‌گذارد، چون هر حسابی مانند این یک سرور جداگانه محسوب می‌شود و منابع خاص خود را دارد، این حساب‌ها نمی‌توانند حافظه مورد نیاز شما را اشغال یا سرور را در لیست سیاه قرار دهند و…!

۲- سفارشی‌سازی سرور مجازی

کار سرور مجازی مشابه سرور اختصاصی است. به عنوان مثال، برای بعضی از برنامه‌ها، پورت‌های خصوصی یا پروتکل‌های فایروال باید بسته یا باز بشوند.
در سرویس‌های میزبانی مشترک، سفارشی‌سازی تنظیمات فایروال به خاطر امنیت پیشنهاد نمیشود، به دلیل تنظیمات جداگانه سایر کاربران VPS، در سرور مجازی امکان‌پذیر می‌باشد.

در یک سرور مجازی، شما دارای یک آدرس IP منحصر به فرد و دسترسی Root هستید.
علاوه براین، سرویس‌هایی مانند پست الکترونیکی وب، پایگاه داده و غیره را سفارشی کنید. فقط محدودیتی که در VPS دارید این است که قادر به نصب هسته خودتان نیستید، که مربوط به ماهیت عملکرد سرور مجازی است.

۳- ایمنی سرور مجازی

سرویس‌های میزبانی مشترک نسبت سرورهای مجازی امنیت کمی را دارا می‌باشند. این نوع میزبانی، اگر شخصی بتواند به حساب دسترسی پیدا کند، ممکن است کل سرور دچار آسیب بشود و مدت زمان زیادی را خراب باشد. (آسیب به سرور تا آنجا که ممکن است قابل پیشگیری است) اگر یک فرستنده هرزنامه بتواند یک سرور را روی لیست سیاه ثبت کند، این امر بر سایر حساب‌هایی که ایمیل‌های مجاز ارسال می‌کنند، اثر می‌گذارد و تا زمانی که نام سرور از لیست حذف نشود، این اثر منفی ادامه خواهد داشت.
همچنین حساب‌های VPS جدا هستند و حریم خصوصی خود را حفظ می‌کنند، که این امر خطر دسترسی هکرها به حساب را کاهش می‌دهد! ایزوله حساب همچنین خطر حملات DOS و DDOS را کم می‌کند.

۴- مقیاس‌پذیری سرورمجازی

سرورهای مجازی حقیقتا برای انواع برنامه‌های کاربردی مورد استفاده قرار میگیرند – خواه فقط برای اجرای یک سرور ایمیل ساده، یا یک پایگاه داده با منابع کافی برای پشتیبانی از برنامه‌های مختلف داشته باشید، یا اگر می‌خواهید افزایش ترافیک در سایت داشته باشید، همیشه در نظر بگیرید که می‌توانید یک سرور مجازی مناسب انتخاب کنید علاوه بر این، می‌توانید خدمات خود را هر زمان که بخواهید، به راحتی و بدون ناتوانی موقت، با کمک شرکت میزبان ارتقادهید یا به روز کنید.

۵. سایت‌های بی‌شمار سرورمجازی

یکی دیگر از فواید سرورمجازی توانایی اجرای همزمان چندین سایت است. در این نوع خدمات، اگر چندین سایت مختلف دارید، هرگز با سخت‌افزار مشترک مشکلی نخواهید داشت.
دسترسی به سرور از طریق نرم افزاری مانند Apache Hosts Virtual و بسته‌های مشابه VPS ممکن است.
برنامه‌های سرور مجازی کمی هزینه بیشتری از خدمات میزبانی مشترک دارند، ولی با یک سرور مجازی می‌توانید هر تعداد سایت که می‌خواهید را داشته باشید.
ممکن است بعضی فکر کنند که سرور مجازی دارای معایبی است که داشتن آن مسئولیت بزرگی است.
این بدان معناست که شما مسئول نصب نرم افزارهای مختلف، نگهداری سایت، امنیت آن و سایر مسئولیت‌های مرتبط با راه اندازی یک تجارت آنلاین هستید.
اگر سرور مجازی و نحوه مدیریت آن را نمی‌شناسید، باید آن را به یک متخصص در این زمینه بسپارید، همچنین، اگر بهترین راه برای دستیابی به چنین هدفی استفاده از سرور مجازی می‌باشد، باید قدرت کنترل VPS را داشته باشید.
این نوع سرور مجازی، سرور تمام کارها را انجام می‌دهد و شما می‌توانید توجه خود را بر محتوای سایت خود بگذارید.
علاوه براین ها، سرعت بارگذاری سایت در سرور مجازی (VPS) خیلی بیشتر از سرویس میزبانی مشترک می‌باشد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.