۷ مرحله برای طراحی حرفه ای وب سایت

طراحی حرفه ای وب سایت

طراحی حرفه ای وب سایت یکی از مهمترین عوامل برای موفقیت یک کسب و کار اینترنتی است. به هر میزان که طراحی سایت به صورت حرفه ای تر انجام شود شانس شما برای پیشرفت در مراحل رشد یک کسب و کار اینترنتی بیشتر خواهد شد.

طراحان وب اغلب در مورد فرآیند طراحی حرفه ای وب سایت با تمرکز بر روی مسائل فنی مانند Wireframe، کد و مدیریت محتوا فکر می کنند. اما طراحی عالی در مورد نحوه ادغام دکمه های رسانه های اجتماعی یا حتی تصاویری نرم نیست. طراحی عالی در واقع داشتن یک فرآیند ایجاد وب سایت است که با یک استراتژی فراگیر مطابقت دارد.

در طراحی حرفه ای وب سایت وب سایت هایی که به خوبی طراحی شده اند بسیار بیشتر از زیبایی شناسی تاثیر گذار هستند. آنها بازدیدکنندگان را جذب می‌کنند و به مردم کمک می‌کنند محصول، شرکت و برند را از طریق شاخص‌های مختلف، شامل تصاویر، متن و تعاملات درک کنند. این بدان معناست که هر عنصر از سایت شما باید در جهت یک هدف تعریف شده کار کند.

اما چگونه می‌توان به یک ترکیب هماهنگ عناصر و امکانات در طراحی سایت دست یافت؟ از طریق یک فرآیند طراحی حرفه ای وب سایت که هم زیبایی را در خود دارد و هم عملکرد مناسب و امکانات کاربردی را در نظر می گیرد.

ما به طور کلی هفت مرحله را برای طراحی حرفه ای وب سایت به شما عزیزان در این مقاله پیشنهاد میدهیم:

مرحله اول » شناسایی هدف:

جایی که ما با مشتری کار می کنیم تا تعیین کنیم که وب سایت جدید چه اهدافی را باید برآورده کند. هدف و ماموریت آن چیست؟

در این مرحله اولیه، طراح باید هدف نهایی طراحی حرفه ای وب سایت را، معمولاً با همکاری نزدیک با مشتری یا سایر ذینفعان، شناسایی کند. سوالاتی که در این مرحله از فرآیند طراحی و توسعه وب سایت باید بررسی و پاسخ داده شود عبارتند از:

سایت برای چه کسانی است؟
آنها انتظار دارند چه چیزی را در آنجا پیدا کنند یا انجام دهند؟
آیا هدف اصلی این وب سایت اطلاع رسانی، فروش (تجارت الکترونیک،….)، یا سرگرمی است؟
آیا وب سایت باید پیام اصلی برند را به وضوح منتقل کند یا بخشی از یک استراتژی برندسازی گسترده تر با تمرکز منحصر به فرد خود است؟
چه سایت‌های رقیبی، در صورت وجود، وجود دارند، و این سایت چگونه باید از رقبا الهام بگیرد و متفاوت باشد؟

این مهمترین بخش هر فرآیند توسعه وب است. اگر به همه این سؤالات به طور واضح و خلاصه پاسخ داده نشود، کل پروژه می تواند در جهت اشتباه حرکت کند.

نوشتن یک یا چند هدف به وضوح شناسایی شده، یا خلاصه یک پاراگراف از اهداف مورد انتظار ممکن است مفید باشد. این به قرار دادن طرح در مسیر درست کمک خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که مخاطبین وب سایت را درک کرده اید، و دانش کاری در مورد رقابت حوزه فعالیت ایجاد می کنید.

ابزارهای مرحله شناسایی هدف وب سایت:

پرسونای مخاطب
خلاصه خلاقانه
تجزیه و تحلیل رقبا
ویژگی های برند

۲. مرحله دوم » تعریف محدوده پروژه

یکی از رایج ترین و دشوارترین مشکلاتی که پروژه های طراحی حرفه ای وب سایت را با مشکل مواجه می کند،  مشخص کردن محدوده پروژه است. مشتری با یک هدف کوچک شروع می کند، اما این موضوع به تدریج در طول فرآیند طراحی گسترش می یابد و به مرور زمان تکامل می یابد یا به کلی تغییر می کند و نکته بعدی که می دانید، شما نه تنها یک وب سایت طراحی و می سازید، بلکه یک برنامه وب، ایمیل ها نیز جزئی از نیازمندی شماست.

این لزوما برای طراحان یک مشکل نیست، زیرا اغلب می تواند منجر به کار و زمان بیشتر شود. اما اگر انتظارات افزایش یافته با افزایش بودجه یا جدول زمانی مطابقت نداشته باشد، پروژه به سرعت می تواند کاملاً غیر واقعی شود و هزینه های زیادی را برای کارفرما در بر داشته باشد.

در طراحی حرفه ای وب سایت نمودار گانت، که یک جدول زمانی واقع بینانه برای پروژه، از جمله هر نقطه عطف مهم را شرح می دهد، می تواند به تعیین مرزها و ضرب الاجل های قابل دستیابی کمک کند. این یک مرجع ارزشمند هم برای طراحان و هم برای مشتریان فراهم می کند و به همه کمک می کند تا روی کار و اهداف در دست تمرکز داشته باشند.

ابزارهایی برای تعریف محدوده

قرارداد
نمودار گانت (یا سایر تجسم‌های جدول زمانی)

۳. مرحله سوم » نقشه سایت و ایجاد فریم

نقشه سایت پایه و اساس هر وب سایتی را فراهم می کند که به خوبی طراحی شده باشد. به طراحان وب کمک می کند تا ایده روشنی از معماری اطلاعات وب سایت داشته باشند و روابط بین صفحات مختلف و عناصر محتوا را توضیح دهد.

در طراحی حرفه ای وب سایت ساختن یک سایت بدون نقشه سایت مانند ساختن خانه ای بدون نقشه است و طراحی سایت بدون نقشه به ندرت خوب می شود.نقشه سایت برای طراحی حرفه ای وب سایت

 

قدم بعدی پیدا کردن یک ایده الهام بخش از طراحی و ساخت یک مدل از فریم است. Wireframes چارچوبی برای ذخیره طراحی بصری و عناصر محتوای سایت فراهم می کند و می تواند به شناسایی چالش ها و شکاف های احتمالی در نقشه سایت کمک کند.

اگرچه یک وایرفریم در طراحی حرفه ای وب سایت حاوی هیچ عنصر طراحی نهایی نیست، اما به عنوان یک راهنمای برای اینکه در نهایت سایت چگونه به نظر می رسد عمل می کند. همچنین می تواند به عنوان الهام بخش برای قالب بندی عناصر مختلف عمل کند.

برخی از طراحان از ابزارهای نرمی مانند Balsamiq یا Webflow برای ایجاد وایرفریم خود استفاده می‌کنند. من شخصاً دوست دارم به اصول اولیه برگردم و از کاغذ و مداد یا خودکار  استفاده کنم.

وایرفلو

ابزارهایی برای نقشه سایت و وایرفریمینگ

قلم / مداد و کاغذ
Balsamiq
موکوب ها
طرح / Sketch
Axure
Webflow
Slickplan
WritMaps
Mindnode

۴.مرحله چهارم » ایجاد محتوا

محتوا دو هدف اساسی دارد:

هدف ۱. محتوا باعث تعامل و اقدام می شود

در طراحی حرفه ای وب سایت محتوا خوانندگان را درگیر می کند و آنها را به انجام اقدامات لازم برای تحقق اهداف سایت سوق می دهد. این هم تحت تأثیر خود محتوا (نوشته) و هم نحوه ارائه آن (تایپوگرافی و عناصر ساختاری) قرار می گیرد.

نثر کسل‌کننده، بی‌جان و طولانی به ندرت توجه بازدیدکنندگان را برای مدت طولانی به خود جلب می‌کند.

محتوای کوتاه، سریع و جذاب آن‌ها را جذب می‌کند و آنها را وادار می‌کند تا به صفحات دیگر کلیک کنند.

حتی اگر صفحات شما به محتوای زیادی نیاز دارند و اغلب، نیاز دارند  تا به درستی تقسیم  شوند. محتوا با تقسیم کردن آن به پاراگراف های کوتاه تکمیل شده با تصاویر بصری، می تواند به آن کمک کند تا حس سبک و جذابی داشته باشد.

هدف ۲: سئو

در طراحی حرفه ای وب سایت درست کردن کلمات کلیدی و عبارات کلیدی کسب و کار شما برای موفقیت هر وب سایتی ضروری است.

من همیشه از Google Keyword Planner استفاده می کنم. این ابزار حجم جستجوی کلمات کلیدی و عبارات هدف بالقوه را نشان می دهد، بنابراین شما می توانید آنچه را که انسان واقعی در وب جستجو می کند، مشخص کنید.

در حالی که موتورهای جستجو بیشتر و باهوش تر می شوند، استراتژی های محتوای شما نیز باید هوشمندانه تر شوند.

Google Trends همچنین برای شناسایی عباراتی که افراد در هنگام جستجو استفاده می کنند مفید است.

محتوایی که به خوبی نوشته شده، آموزنده و غنی از کلمات کلیدی باشد، به راحتی توسط موتورهای جستجو انتخاب می شود، که همه این موارد به یافتن سایت آسان تر شما در موتورهای جستجو کمک می کند.

به طور معمول در طراحی حرفه ای وب سایت ، کاربران شما قسمت عمده ای از محتوا را تولید می کنند، اما گاهی بسیار مهم است که به آنها راهنمایی کنید که چه کلمات کلیدی و عباراتی را باید در متن قرار دهند.

ابزارهای عالی برای تولید محتوا

Google Docs
Dropbox Paper
Quip
Gather Content

ابزارهای مفید سئو

Google Keyword Planner
Google Trends
Screaming Frog SEO Spider

۵.مرحله پنجم » عناصر بصری

در نهایت نوبت به ایجاد سبک بصری برای سایت می رسد. این بخش از فرآیند طراحی اغلب با عناصر برندسازی موجود، انتخاب رنگ و لوگوها شکل می‌گیرد، همانطور که مشتری تصریح می‌کند. اما این مرحله از فرآیند طراحی حرفه ای وب سایت نیز هست که در آن یک طراح وب خوب می تواند  بدرخشد.

در حال حاضر تصاویر نقش مهمی در طراحی سایت نسبت به قبل ایفا می کنند. تصاویر با کیفیت نه تنها به یک وب سایت ظاهر و احساس حرفه ای می بخشند، بلکه پیامی را نیز منتقل می کنند، سازگار با موبایل هستند و به اعتمادسازی کمک می کنند.

اما بیشتر از آن، مردم می خواهند تصاویر را در یک وب سایت ببینند. تصاویر نه تنها باعث می‌شوند که صفحه کمتر دست و پا گیر شود و هضم آن آسان‌تر شود، بلکه پیام را در متن تقویت می‌کنند و حتی می‌توانند پیام‌های حیاتی را بدون نیاز به خواندن توسط افراد منتقل کنند.

توصیه می کنم از یک عکاس حرفه ای استفاده کنید تا تصاویر را به درستی دریافت کنید.

می‌توانید عکس‌های استوک رایگان را امتحان کنید، اما به خاطر داشته باشید که تصاویر عظیم و زیبا می‌توانند سرعت سایت را به‌طور جدی کاهش دهند.

من از Optimizilla برای فشرده‌سازی تصاویر بدون افت کیفیت استفاده می‌کنم و در زمان بارگذاری صفحه صرفه‌جویی می‌کنم. همچنین باید مطمئن شوید که تصاویر شما به اندازه سایت شما واکنش گرا هستند.

طراحی بصری راهی برای برقراری ارتباط و جذابیت برای کاربران سایت است. اگر کاربرد آن را به درستی دریافت کنید، می تواند سرعت موفقیت سایت را تحت تاثیر قرار دهد.

۶. مرحله ششم » تست کردن

هنگامی که سایت تمام تصاویر و محتوای خود را دارد، برای آزمایش آماده است.

هر صفحه را کاملاً آزمایش کنید تا مطمئن شوید که همه پیوندها کار می کنند و در طراحی حرفه ای وب سایت بایستی وب سایت به درستی در همه دستگاه ها و مرورگرها بارگیری می شود.

خطاها ممکن است نتیجه اشتباهات کوچک کدنویسی باشند، و در حالی که یافتن و رفع آن‌ها اغلب دردسرساز است، بهتر است این کار را اکنون انجام دهید تا اینکه یک سایت خراب را به عموم مردم ارائه دهید.

نگاهی به عناوین متای صفحه و توضیحات نیز داشته باشید. حتی ترتیب کلمات در عنوان متا می تواند بر عملکرد صفحه در موتور جستجو و سئو و بهینه سازی سایت تأثیر بگذارد.

ابزار تست وب سایت
جستجوگر پیوند W3C
SEO Spider

۷. مرحله هفتم » راه اندازی 

اکنون زمان بخش مورد علاقه همه در فرآیند طراحی حرفه ای وب‌سایت است: وقتی همه چیز کاملاً آزمایش شد و از سایت راضی هستید، زمان راه‌اندازی فرا رسیده است.

انتظار نداشته باشید که این مرحله به طور کامل و تمام کمال انجام شود. ممکن است هنوز برخی از عناصر وجود داشته باشند که نیاز به تعمیر داشته باشند. طراحی وب یک فرآیند روان و مداوم است که نیاز به تعمیر و نگهداری دائمی دارد.

طراحی وب و هر نوع از طراحی خرفه ای در مورد یافتن تعادل مناسب بین فرم و عملکرد است.

شما باید از فونت ها، رنگ ها و طرح های مناسب استفاده کنید. اما روشی که مردم در سایت شما پیمایش می کنند و تجربه می کنند به همان اندازه مهم است.

طراحان ماهر باید با این مفهوم به خوبی آشنا باشند و بتوانند سایتی را ایجاد کنند که طناب ظریفی را بین این دو برقرار کند.

نکته کلیدی که در مورد مرحله راه اندازی و طراحی حرفه ای وب سایت باید به خاطر بسپارید این است که به پایان کار نزدیک نیست. زیبایی وب این است که هرگز تمام نمی شود. هنگامی که سایت راه اندازی شد، می توانید به طور مداوم آزمایش کاربر را بر روی محتوا و ویژگی های جدید انجام دهید، تجزیه و تحلیل ها را زیر نظر بگیرید و پیام های خود را اصلاح کنید.

 

 

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.