Cron job در هاست لینوکس چیست؟

cron job

به صورت هفتگی از سایت یا پایگاه داده خود نسخه پشتیبان تهیه کردن ، یا فایل های Temp ایجاد شده را گهگاهی حذف کردن ، کمی زمان بر است ، با Cron Jobs لازم نیست چنین کارهایی را به صورت دستی انجام بدهید ، چون به طور خودکار انجام می شود.

cron چیست؟

Cron یک ویژگی / سرویس در سرور مجازی لینوکس می باشد و وظیفه اجرای برنامه های تعریف شده در زمان های مشخص شده را بر عهده دارد.
به عبارت دیگر ، با Cron Jobs می توانید زمان اجرای برنامه هایی را که می خواهید هر از گاهی اجرا شوند ، تنظیم کنید. اگر پس از طراحی سایت از سرویس سی پنل یا سرویس های مشابه استفاده نمی کنید قبل از استفاده تاثیر گذار از این ابزار ، باید از دستورات لینوکس دانش خوبی داشته باشید.

فایل  CronTab 

وظایفی که باید طبق برنامه Cron انجام شوند در فایلی به نام CronTab ذخیره می شوند.

که این یک فایل متنی است و هر خط دارای یک فرمان با قاعده ای است که برنامه Cron تشخیص می دهد ، و در مورد این دستورات Cron Job اعمال می شود. هر فرمان Cron دارای چندقسمت می باشد.

– قسمت اول نشان دهنده دقیقه است ، وقتی می خواهید یک عمل خاص را در عرض چند دقیقه انجام دهید ، این قسمت از دستور را روی مقدار تنظیم میکنیم.

– قسمت دوم نشانگر ساعت است.  به عنوان مثال ، اگر می خواهیم یک سرور پشتیبان در ساعت ۲ ایجاد کنیم ، باید از دستور Cron job بهرمند شویم.

– قسمت سوم تعداد روزهای ماه را نشان می دهد.  به عنوان مثال ، اگر می خواهیم یک عملیات پشتیبان گیری را در ۱۶ ماه ودر ساعت ۳:۵۵ انجام دهیم ، از دستورات این برنامه استفاده میکنیم.

همچنین، می توانید این تنظیمات را به همراه خط فرمان مناسب در کنترل پنل خدمات میزبانی خود در هاست سی پنل وارد کنید.

برای این کار روی گزینه Cron Job کلیک کرده و مقادیر خود را در قسمت Add Cron New Job اضافه کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.