چگونه بفهمم تلگرامم هک شده است؟

چگونه بفهمم تلگرامم هک شده است؟

هک شدن تلگرام امروزه به یک امر عادی و تهدید بزرگ برای کاربران تبدیل شده است که بیشتر دلایلش بی توجهی خود کاربران نسبت به مسائل امنیتی پیام رسان ها است. عدم چک کردن دستگاهی که استفاده می‌کنید یا برنامه هایی که از هر استور نامعتبری دانلود میکنید برروی گوشی خود نیز نقش مهمی در به خطر افتادن امنیت شما دارد. یک حساب کاربری هک شده تلگرام می تواند درست مانند هک شدن یک برنامه معمولی باشد که بعداً متوجه آن می شوید.

امنیت سرویس‌های پیام‌رسان یکی از نیازمندی های ضرروی مورد تقاضای کاربران است و یکی از عواملی است که در انتخاب این سرویس‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد و برای بسیار از سرویس دهنده ها مخصوصا تلگرام در ایجاد فضای امن برای کاربرانشان کوشا هستند.

البته، بیشتر پیام رسان ها بیشتر تمرکز خود را بر تبادل پیام ها و محافظت از داده ها متمرکز کرده اند، اما مواردی نیز وجود دارد که بایستی توسط خود کاربر پیام رسان کنترل شود. بنابراین، مهم است که بدانید آیا شخصی وارد حساب کاربری شما شده است یا خیر؟

به عنوان یک قاعده کلی، بایستی کاربران بتوانند نگرانی های امنیتی خود را پیگیری و رفع و رجوع کنند. زمانیکه یک کاربر حس میکند که اکانت تلگرامش مورد تهدید قرار گرفته است یا احساس میکند که اکانت تلگرامش هک شده است بیشتر نگران سرقت اطلاعات یا تهدید های ناشی از سرقت اطلاعات است .

مورد بعدی نگرانی معمولاً  نگرانی ناشی از خواندن پیام ها و دسترسی به چت های خصوصی آن هاست، اما خوشبختانه افرادی که از تلگرام استفاده می کنند به اطلاعاتی در مورد اتصالات و مکان ایجاد آنها دسترسی دارند. به این ترتیب تشخیص اینکه آیا شخصی وارد اکانت تلگرام شما شده است یا خیر؟ آسان است.

اینستاگرام دیجیتال مارکتینگ بیگی

۱. علائم هک شده اکانت تلگرام

هیچ راه مستقیمی وجود ندارد که بتوانید تشخیص دهید که آیا برنامه تلگرام شما هک شده یا در معرض خطر قرار گرفته است. اما مشاهدات متعددی وجود دارد که می توانید براساس آن به نتیجه برسید.

راه‌های متعددی که می‌توان متوجه شد تلگرام شما هک شده است عبارتند از:

i) اکانت تلگرام شما متن ها، تصاویر، ویدیوهای ناخواسته را برای مخاطبین شما ارسال می کند.

ii) عدم دسترسی به برنامه روی گوشی شما به یکباره و بی هیچ دلیلی .

iii) برنامه تلگرام شما هر بار که می‌خواهید از آن استفاده کنید، درخواست ورود به اپلیکیشن می‌کند.

iv) زمانیکه تلگرام از شما می خواهد که اطلاعات تماس خود (تلفن و ایمیل) را مجدداً تأیید کنید.

v) هنگامی که اعلانی دریافت می کنید مبنی بر اینکه شخصی از مکان دیگری به تلگرام شما وارد شده است.

۲. چگونه بفهمم چه کسی تلگرام من را هک کرده است؟

اگر می خواهید بدانید که آیا شخصی اکانت تلگرام شما را هک کرده است یا اساساً بفهمید چه کسی تلگرام شما را هک کرده است.یک راه ساده وجود دارد.

شما به راحتی می توانید جلسات تلگرام ( Active Sessions ) خود را در تنظیمات زیر نظر داشته باشید. می‌توانید هر جلسه خارجی یا مشکوکی را که در حال اجرا است پیدا کنید. می‌توانید برنامه‌های نظارت بر برنامه‌های شخص ثالث را برای هر گونه فعالیت مشکوکی که در پشت صحنه دستگاه شما انجام می‌شود، امتحان کنید که من خودم به شخص پیشنهاد نمیکنم چون استفاده از برنامه های دیگر نیز خود یک تهدید است.

برای بررسی جلسات فعال  تلگرام خود اینکار را انجام دهید،  تنظیمات(Settings ) -> حریم خصوصی و امنیت (Privacy and Security) -> به قسمت Active Sessions بروید تا لیست دستگاه هایی که در اکانت تلگرام شما لاگین هستند را مشاهده نمایید.

۳. در صورت هک شدن اکانت تلگرام چه باید کرد؟

۱) تأیید دو مرحله ای را فعال کنید

روش احراز هویت دو عاملی که به تلگرام اجازه می دهد از طریق ارسال یک کد تایید به ایمیل تایید شده منتسب به شما هویت شما را تایید نماید، دسترسی شما را تایید کند.

در اینجا راهنمایی وجود دارد که آموزش می دهد چگونه تلگرام را با راه اندازی تأیید دو مرحله ای  ایمن کنید.

برنامه تلگرام را باز کنید و وارد شوید.
روی دکمه “menu” در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید.
به “تنظیمات” و سپس به “حریم خصوصی و امنیت” بروید.
روی «تأیید دو مرحله‌ای» ضربه بزنید.
یک رمز عبور قوی ایجاد کنید و دوباره آن را برای تایید وارد کنید.
یک راهنمایی برای رمز عبور ایجاد کنید.
آدرس ایمیل خود را وارد کنید و روی نماد “چک سبز” ضربه بزنید.
به صندوق ورودی خود بروید، ایمیل را باز کنید و روی “پیوند تایید” کلیک کنید.

۲) نظارت / خاتمه جلسات فعال تلگرام

یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های امنیتی که در تلگرام منحصربه‌فرد است، امکان نظارت و خاتمه جلسه در برنامه تلگرام شما است.

این به شما امکان می دهد تا ببینید از کدام دستگاه ها، آدرس IP و مکان هایی به برنامه تلگرام شما متصل هستند. به این ترتیب اگر دستگاهی را مشاهده کردید که با آن آشنا نیستید، به سادگی گزینه terminate را بزنید.

این ویژگی در قسمت تنظیمات > حریم خصوصی و امنیت > امنیت > جلسات فعال قرار دارد.

۳) یک قفل رمز عبور تنظیم کنید

این قابلیتی است که به شما امکان می‌دهد برنامه تلگرام خود را قفل کنید. وقتی این رمز عبور اضافی را تنظیم می کنید، نماد قفل در صفحات چت ظاهر می شود. فقط کافیست روی قفل ضربه بزنید و قفل اپلیکیشن تلگرام خود را باز کنید.

احتیاط: اگر رمز عبور را فراموش کردید، باید برنامه را حذف و دوباره نصب کنید و همه چت های مخفی حذف می شوند.

۴) رمز عبور ایمیل خود را مجدد بازنشانی کنید

زمانی که مهاجم به ایمیلی که شما برای راه اندازی اپلیکیشن تلگرام خود استفاده کرده اید دسترسی پیدا کند، نیمی از راه را برای ورود بهحساب شما طی می کند. چرا که همه کدهای احراز هویت به ایمیل شما ارسال می شود.

بنابراین، پس از هک شدن اکانت تلگرام، مطمئن شوید که رمز عبور خود از جمله شناسه ایمیل را بازنشانی کرده اید. لطفا از رمز عبوری که در جای دیگر استفاده می کنید استفاده نکنید. اگر می‌توانید، از یک ابزار مدیریت رمز عبور استفاده کنید تا به راحتی رمزهای عبور امن ایجاد کنید و آنها را ذخیره کنید.

۵) از دستگاه های جیلبریک یا روت شده استفاده نکنید

استفاده از دستگاه های جیلبریک یا روت شده، به دست آوردن کنترل کامل بر دستگاه شما برای یک مهاجم آسان تر میکند. این عامل به عنوان داشتن دسترسی روت شناخته می شود.

کاربر با دسترسی روت به راحتی می تواند ویژگی های امنیتی تعبیه شده در سیستم عامل را دور بزند. هنگامی که یک مهاجم دسترسی ریشه دارد، هرگونه تلاش برای کاهش تهدیدات بیهوده می شود.

هیچ برنامه ای را نمی توان در این شرایط ایمن نامید، صرف نظر از اینکه رمزگذاری چقدر قوی باشد.

نتیجه گیری کلی

برای افزایش امنیت پیام های خصوصی تلگرامتان راه های مختلفی وجود دارد که به برخی از آن ها اشاره کردم که برخی موارد دیگر می‌تواند شامل ایجاد چت‌های مخفی باشد که پیام‌های متنی شخص به شخص ایمن‌تر را ایجاد می‌کند. به این معنی که فقط گیرنده می‌تواند پیام‌هایی را که شما برایشان ارسال می‌کنید بخواند. متأسفانه این پیام ها از فردی به فرد دیگر قابل انتقال نیستند.

تمام چت های مخفی (Secret chat) در تلگرام مربوط به دستگاه است و بخشی از فضای ابری تلگرام نیستند. این بدان معناست که شما فقط می‌توانید به پیام‌ها در یک چت مخفی از دستگاه مبدأ آنها دسترسی داشته باشید. تا زمانی که دستگاه شما در جیب شما ایمن باشد، آنها ایمن هستند.

تلگرام یکی از امن ترین برنامه های پیام رسان اجتماعی در جهان است. علاوه بر یک حمله موفق که توسط مهاجمان ایرانی از طریق ربودن متن های ۲FA بین فرستنده و گیرنده انجام شد. هنوز چیز دیگری وجود ندارد که هنوز مطرح نشده باشد.

از سوی دیگر، تلگرام به هر فردی که بتواند پیام‌های تلگرام را رمزگشایی کند، ۳۰۰ هزار دلار جایزه می‌دهد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.